הבן הבכור

מאת: שרה רחל יעקב

הבן הבכור
יובל היה בן 5 כשנולד אחיו גיא. ומאותו הרגע הוא הפך להיות הבכור מבין הילדים.
משמעות הפיכתו לבכור עמוקה הרבה מעבר למילה.
עד לרגע הלידה היה יובל מרכז העולם. הן עבור ההורים ולפעמים אף עבור המשפחה המורחבת. כשהיה קטן "חגגו" סביבו ומאותו הרגע בו הפך לבן בכור נדרש באופן חד "לפנות את הבמה", לחלוק במרחב, בצעצועים ובתשומת הלב של הסובבים.
בין רגע הפך יובל לילד שמקומו במשפחה משני מצד אחד - הרי ההורים עסוקים בעיקר בטיפול ברך הנולד - ובו-זמנית יופנו אליו דרישות להתחשבות, ויתור, התנהגות בוגרת. לפעמים מעבר למה  שכתפיו הצעירות מסוגלות לשאת.
הדרישה להסתגלות לתנאים המשתנים עלולה להיות מקור למשבר.
סביב הלידה אנחנו מתארים גל שלם של התנהגויות המבטאות קנאת אחים, אלימות,נסיגה התנהגותית,תחושה של נטישה או מרד. הילד לפעמים  גם חש תחושה של אובדן ערך עצמי. הוא עלול להתכנס ולהסגר.
כל אלה ביטויים למשבר הנובע מהדרישה להתחיל לתפקד כבן בכור אחראי, בוגר ומתחשב. כאשר למעשה דרישה זו אינה תואמת את המציאות הפנימית. שכן, הוא נדרש באופן חד לשנות את כל אופן התנהלותו הקודמת, לשנות את כל תפיסתו.
לעומתו, ההורים עמוסים בלתת מענה לרך הנולד ובו-זמנית למצוא איזון בין תשומת הלב המוקדשת לשני הילדים ובתסכול הנובע מהצורך לעמוד בכל המשימות. מכאן, שטבעי להם ו"מובן מאליו" שיפנו אל הבן הבכור להיות עזר כנגדם.
באופן טבעי כאשר הבן הבכור מפנים דרישות אלה יהפוך הוא לאדם אחראי, מתחשב, עסוק בצרכים של הסובבים אותו ופחות מודע לצרכיו, גם כמבוגר. אם ימרוד בדרישות אלה, הרי שיהפוך להיות "הבן המאכזב". ואילו אחיו הצעיר יישאר הילד הצעיר הנזקק לאחרים ויפנים מקום זה באופן התנהלותו גם כבוגר.
ההורים של יובל לא מודעים לעובדה שכשיובל  בן 5 הוא נדרש להתנהג כילד גדול, ואילו כשגיא היה בן 5 עדיין המשיך להיות הילד הקטן, זה שמוצדק להתחשב בו, להעניק לו, לוותר לו ולהגן עליו, לעיתים גם מפני הבן הבכור.
חוסר המודעות של ההורים לעובדה זאת עלולה לגרום לתחושה של קיפוח, שאכן מציאותית, למרות שההורים יגידו שוב ושוב שהם אוהבים את שני הילדים באותה מידה ושלכל אחד מן הילדים העניקו מאהבתם באופן שווה.
לעומתם, יראה הילד הבכור את אותה מציאות מזווית ראיה שונה. זו שמתמקדת בחוסר שוויון שיש בהתייחסותם כלפי כל אחד מהם. זהו למעשה הרקע של תחושתו שקיימת אפליה כלפיו.
הפער בין זווית הראיה של ההורים לבין זווית הראיה של הילד עלול ליצור קשיים בתקשורת ואכזבה הדדית וביקורת נוקבת ביניהם. יחד עם זאת, חייב להיות ברור להורים שעל אף הניסיון האמיתי להעניק באופן שווה את כל שביכולתם, שני הילדים, גדלים למציאות אחרת.
מציאות אחרת זו באה לידי ביטוי ביחס השונה כלפי כל אחד מהם ומשתקפת גם לעצם העובדה שכל אחד מהם נולד כאשר היו נתונים אחרים בחיי ההורים.
הילד הבכור נולד כאשר ההורים פחות מנוסים, עסוקים בלמידת התפקיד כך שלמעשה כל ניסיון, טעות ולמידה נעשים עם הילד הראשון.
הבן הבכור פוגש אותם כאשר הם נמצאים בחרדה ובספק לגבי כל צעד בהתנהלותם כהורים. אך יתנו לו מרכזיות קיצונית.  בסמוך ללידה אחיו יידרש לעשות מהפך בהתנהגותו. מהפך אשר ידרוש משאבים כדי להתמודד איתו ולוותר על כל הדפוסים הקודמים בהתנהגותו..
לעומת זאת, הבן הצעיר יפגוש אותם כאשר יהיו מנוסים יותר, פחות נתונים לחרדות ומסוגלים לגשת אליו ממקום יותר בטוח ויותר מנוסה.
הילד הצעיר מראש מגיע לסיטואציה שיש בה שתי קבוצות במשפחה. קבוצת ההורים וקבוצת האחים.
בתוך קבוצת האחים ירגיש בעל זכות לזכות בהגנת ההורים אפילו מפני האח הבכור, וייתכן אפילו שילמד לנצל את היותו הצעיר מביניהם כנשק שמופעל כלפי האח הבכור, לפעמים אפילו בעזרת הוריו.
ילמד לגייס עזרה לעיתים כאשר ביכולתו להתנהל באופן עצמאי. יתמקד יותר ברצונותיו ובחיפוש מענה להם.
הילד הצעיר ילמד מראש לחלוק אבל מאידך לא יידרש לעשות מהפך  בהתנהגותו על מנת להתאים את עצמו לשינוי שיש בתפיסה של ההורים כלפיו. (אלא אם כן יתווספו ילדים נוספים אחריו)
במובן זה שני הילדים גדלים במשפחות שונות ועם הורים שבעיני כל אחד מהם יראו אחרת.
חשוב לציין שהעמדה של ילד בכור או של ילד צעיר מופנמת ונחרטת בדרכי התנהלותם הן בילדותם ומשום כך ישליך על התנהגותם גם כבוגרים.
כאשר כל אחד מהם יגיע לטיפול כבוגר, המטרה הטיפולית תהה שונה. יהיה על המטפל לעזור למי שגדל כילד בכור להכיר בצרכיו, רצונותיו ובמתן מענה להם מבלי שיאבד את הרווחים שיש בלהיות קשוב ומתחשב לסביבה.
על הבכור ללמוד לבקש עזרה כאשר נפגש עם חולשותיו.
לעומת זאת, מטרת הטיפול כלפי הצעיר תהה לעזור לו להכיר במסוגלותו וביכולתו לעשות דברים באופן עצמאי. לעיתים יהיה על המטפל למצוא דרך לעזור לו "לצאת" מהתמקדות בצרכיו לראיה הכוללת הבנת צרכי הסובבים אותו וויתור על היותו ממוקד בעצמו.
הסיכוי להקטין את הקצנה של שני הדפוסים תלויה ביכולת ההורים להבחין במציאות השונה של כל ילד. רק מודעות זאת יכולה להפוך את התנהלותם ליותר יעילה כך שכל אחד מהם יכיר בצורך לבקש עזרה, ובמקביל יפתח את יכולתו להעניק ולהבין את הסובבים.
מודעות זאת תעזור לשניהם לקבל ראיה מאוזנת יותר הן של כוחותיהם והן של חולשותיהם של כל אדם.
  

חיפוש כללי באתר

חיפוש בעלי מקצוע »

שפע שישי חופשי:
מפגש 12.02.2021
מפגש 26.02.2021
 
אקדמיה שפע:
 
הדרכת נטוורקינג :
14.02.2021

 
   

סרטוני הדרכה על אתר שפע
באדיבות דויד נוי אליעזר ושולי שובלי

הודעות אחרונות  

מבצעים לחברי שפע

בתוקף עד 22.03.2021
סדנת לג'נגל בקלי קלות, במחיר מיוחד לחברי שפע
40 ש"ח במקום 50.
לפרטים
https://n.sendmsg.co.il/f33178/EazyEfficiencyShefa
בתוקף עד 03.03.2021
עכשיו יותר מתמיד!
מפה נומרולוגית מורחבת הgps לעסק שלך.
מחיר מיוחד! כולל אבחון חתימה והמלצות לשיפור.
חזרה למעלה חזור למעלה